Česká obchodní inspekce (ČOI) upozornila na hračku, která představuje vážné riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Svítící tank SPECIAL MISSION podle ní obsahuje v pájených spojích 72 % olova oproti 0,1 povoleným. Doloženy u ní nejsou ani povinné údaje a bezpečnostní informace.

Plastová hračka na baterie podle ČOI neodpovídá omezením používání nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. “Jedná se o plastovou hračku na tužkové baterie ve tvaru vojenského tanku se zvukem a světlem. Hračka je určena pro děti starší tří let,” popsala inspekce.

“Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova, až na hodnotu 72,0 %, oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %,” uvedla inspekce. “Představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí,” dodala ČOI k nebezpečí.
Hračka podle ní nesplňuje ani požadavky na identifikaci výrobce a nejsou k ní přiloženy instrukce a bezpečnostní informace. Výrobek, který distribuovala firma Moonlight H-B s.r.o. z Frýdku-Místku, inspekce nařídila stáhnout z trhu.