Plasty pro styk s potravinami, plastové obaly. Víte co musí splňovat z pohledu legislativy a jak probíhá certifikace?
Co je nového v oblasti legislativy plastů?
V oblasti plastů pro styk s potravinami došlo ke schválení nového Nařízení komise (EU) 2020/1245. Týká se to především výrobců obalového materiálu: plastových fólií, kelímků, vaniček, kbelíků, PET lahví, přepravek či boxů.
Dne 23. září 2020 vstoupilo v platnost NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2020/1245 ze dne 2. září 2020, kterým se mění ustanovení a opravuje se nařízení komise (EU) č. 2020/2020. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami.
I když existuje přechodné období, již od 23.3.2021 nelze na trh uvádět výrobky, které nesplňují tuto přísnější normu. Podle starých pravidel lze výrobky na trhu tolerovat pouze do vyprodání zásob. Tímto Nařízením se výrazně mění rozsah hodnocení migrace prvků a primárních aromatických aminů a způsob hodnocení výrobků pro opakované použití.
Certifikace plastů pro styk s potravinami
Certifikace plastů pro styk s potravinami je proces, při kterém se kontroluje zdravotní nezávadnost daných plastů a obalů určených pro styk s potravinami. Prověřuje se zda nevypouštějí nebezpečné látky do potravin a tekutin. Všechny plasty, které přicházejí do styku s potravinami, musí splňovat přísné normy EU. Předpisy se odvíjejí od druhu plastu a potravin se kterými budou přicházet do kontaktu. Podle toho se určuje, jak je nepřijatelné množství částic, které uvolňují. Produkt který míří na evropský trh musí být otestován a ocertifikován.
Jaké kroky je třeba podniknout pro vyřízení certifikace plastů pro styk s potravinami?
Jako první je třeba nám zaslat dokumentaci produktu, která zahrnuje certifikáty, prohlášení o shodě, fotografie, složení produktu.
Dále je třeba uvést, k jakému účelu bude výrobek sloužit. Po úspěšném dokončení administrativních úkonů přichází na řadu testování výrobku. Po úspěšném testování vám vystavíme certifikát na Váš výrobek, který je platný v celé EU.
Na co se připravit?
Pro úspěšnou certifikaci a její hladký průběh je třeba uvést, k jakému účelu bude daný plastový výrobek sloužit (jaký typ potravin bude v daném obalu, za jaké teploty, jakou dobu).
Ideální je mít informaci o jaký plast se jedná. Při testování se používají různé procedury, které zjišťují zda se z plastů uvolňují mikroplasty, zda obsahují škodlivé látky nebo zda časem nedegradují. Na testování je třeba mít připravený výrobek (počet se odvíjí od velikosti produktu).
Vyrábíte plastové přepravky, boxy na potraviny, plastové láhve nebo kelímky nebo jiné plastové obaly?
Jsme připraveni zkoušet a hodnotit výrobky podle nových pravidel a zajistit Vám potřebnou certifikaci vašich produktů! Neváhejte se na nás obracet. Zajistíme certifikát v nejlepší ceně a v nejkratším možném termínu!
Důležité odkazy: